Prizewinners

In this section, you will find all necessary information about the past Prizewinners of the Competition including the full list of laureates from the XV International Tchaikovsky Competition.

 

A life-changing experience

 

There is no doubt that winning a prize at the International Tchaikovsky Competition helps a career in an incomparable way. Most of the Competition's past prizewinners have gone on to become worldwide stars. The most iconic example is probably that of Van Cliburn.

 

Excerpt from Van Cliburn, Concert Pianist, a film by Peter Rosen: Van Cliburn returns from Moscow with a Gold Medal (1958). Watch the documentary on medici.tv.

 

XV International Tchaikovsky Competition: The Laureates

 

Piano

  • Dmitry Masleev, First Prize
  • Lukas Geniušas, Second Prize
  • George Li, Second Prize
  • Daniel Kharitonov, Third Prize
  • Sergey Redkin, Third Prize
  • Lucas Debargue, Fourth Prize

Violin

  • Yu-Chien Tseng, Second Prize
  • Alexandra Conunova, Third Prize
  • Haik Kazazyan, Third Prize
  • Pavel Milyukov, Third Prize
  • Clara-Jumi Kang, Fourth Prize
  • Bomsori Kim, Fifth Prize

Cello

  • Andrei Ionuț Ioniță, First Prize
  • Alexander Ramm, Second Prize
  • Alexander Buzlov, Third Prize
  • Pablo Ferrández-Castro, Fourth Prize
  • Seung Min Kang, Fifth Prize
  • Jonathan Roozeman, Sixth Prize

Voice

Females:

  • Yulia Matochkina, First Prize
  • Svetlana Moskalenko, Second Prize
  • Mane Galoyan, Third Prize
  • Antonina Vesenina, Fourth Prize

Males:

  • Ariunbaatar Ganbaatar, First Prize
  • Chuanyue Wang, Second Prize
  • Hansung Yoo, Third Prize
  • Dmitry Grigoriev, Fourth Prize

 

Past prizewinners of the International Tchaikovsky Competition since 1958: full list

 

Piano

1958

  • 1st Prize: Van Cliburn (USA)
  • 2nd Prize: Lev Vlassenko (USSR) and Liu Shih-kun (China)
  • 3rd Prize: Naum Shtarkman (USSR)

1962

  • 1st Prize: Vladimir Ashkenazy (USSR) and John Ogdon (United Kingdom)
  • 2nd Prize: Susan Starr (USA) and Yin Chengzong (China)
  • 3rd Prize: Eliso Virsaladze (USSR)

1966

  • 1st Prize: Grigory Sokolov (USSR)
  • 2nd Prize: Misha Dichter (USA)
  • 3rd Prize: Victor Eresko (USSR)

1970

  • 1st Prize: Vladimir Krainev (USSR) and John Lill (UK)
  • 2nd Prize: Horacio Gutiérrez (Cuba)
  • 3rd Prize: Arthur Moreira Lima (Brazil) and Viktoria Postnikova (USSR)

1974

  • 1st Prize: Andrei Gavrilov (USSR)
  • 2nd Prize: Stanislav Igolinsky (USSR)
  • 3rd Prize: Youri Egorov (USSR)

1978

  • 1st Prize: Mikhail Pletnev (USSR)
  • 2nd Prize: Pascal Devoyon (France) and André Laplante (Canada)
  • 3rd Prize: Nikolai Demidenko (USSR) and Evgeny Ryvkin (USSR)

1982

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Peter Donohoe (UK) and Vladimir Ovchinnikov (USSR)
  • 3rd Prize: Mitie Koyama (Japan)

1986

  • 1st Prize: Barry Douglas (UK)
  • 2nd Prize: Natalia Trull (USSR)
  • 3rd Prize: Irina Plotnikova (USSR)

1990

  • 1st Prize: Boris Berezovsky (USSR)
  • 2nd Prize: Vladimir Mischouk (USSR)
  • 3rd Prize: Kevin Kenner (USA), Johan Schmidt (Germany) and Anton Mordasov (USSR)

1994

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Nikolai Lugansky (Russia)
  • 3rd Prize: Vadim Rudenko (Russia) and HaeSun Paik (China)

1998

  • 1st Prize: Denis Matsuev (Russia)
  • 2nd Prize: Vadim Rudenko (Russia)
  • 3rd Prize: Freddy Kempf (UK)

2002

  • 1st Prize: Ayako Uehara (Japan)
  • 2nd Prize: Alexei Nabiulin (Russia)
  • 3rd Prize: Tszyuy Tszin (China) and Andrey Ponochevny (Russia)

2007

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Miroslav Kultyshev (Russia)
  • 3rd Prize: Alexander Lubyantsev (Russia)

2011

  • 1st Prize: Daniil Trifonov (Russia)
  • 2nd Prize: Yeol Eum Son (South Korea)
  • 3rd Prize: Seong-Jin Cho (South Korea)

 

Violin

1958

  • 1st Prize: Valery Klimov (USSR)
  • 2nd Prize: Victor Pikaizen (USSR)
  • 3rd Prize: Ştefan Ruha (Romania)

1962

  • 1st Prize: Boris Gutnikov (USSR)
  • 2nd Prize: Shmuel Ashkenasi (Israel) and Irina Bochkova (USSR)
  • 3rd Prize: Nina Beilina (USSR) and Yoko Kubo (Japan)

1966

  • 1st Prize: Viktor Tretiakov (USSR)
  • 2nd Prize: Masuko Ushioda (Japan) and Oleg Kagan (USSR)
  • 3rd Prize: Yoko Sato (Japan) and Oleh Krysa (USSR)

1970

  • 1st Prize: Gidon Kremer (USSR)
  • 2nd Prize: Vladimir Spivakov (USSR) and Mayumi Fujikawa (Japan)
  • 3rd Prize: Liana Isakadze (USSR)

1974

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Eugene Fodor (USA), Ruben Agaronyan (USSR) and Rusudan Gvasaliya (USSR)
  • 3rd Prize: Marie-Annick Nicolas (France) and Vanya Milanova (Bulgaria)

1978

  • 1st Prize: Ilya Grubert (USSR) and Elmar Oliveira (USA)
  • 2nd Prize: Mihaela Martin (Romania) and Dylana Jenson (USA)
  • 3rd Prize: Irina Medvedeva (USSR)

1982

  • 1st Prize: Viktoria Mullova (USSR) and Sergey Stadler (USSR)
  • 2nd Prize: Tomoko Kato (Japan) 
  • 3rd Prize: Stephanie Chase (USA) and Andres Cardenes (USA)

1986

  • 1st Prize: Ilya Kaler (USSR) and Raphaël Oleg (France)
  • 2nd Prize: Xue Wei (China) and Maxim Fedotov (USSR)
  • 3rd Prize: Jane Peters (Australia)

1990

  • 1st Prize: Akiko Suwanai (Japan)
  • 2nd Prize: Evgeny Bushkov (USSR)
  • 3rd Prize: Alyssa Park (USA)

1994

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Anastasia Chebotareva (Russia) and Jennifer Koh (USA)
  • 3rd Prize: Graf Murzha (Russia), Marco Rizzi (Italy)

1998

  • 1st Prize: Nikolai Savchenko (Russia)
  • 2nd Prize: Latica Honda-Rosenberg (Germany)
  • 3rd Prize: Ichun Pan (China)

2002

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Tamaki Kawakubo (Japan-USA) and Xi Chen (China)
  • 3rd Prize: Tatiana Samuil (Russia)

2007

  • 1st Prize: Mayuko Kamio (Japan)
  • 2nd Prize: Nikita Boriso-Glebsky (Russia)
  • 3rd Prize: Yuki Manuela Janke (Germany)

2011

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Sergey Dogadin (Russia) and Itamar Zorman (Israel)
  • 3rd Prize: Jehye Lee (South Korea)

 

Cello

1962

  • 1st Prize: Natalia Shakhovskaya (USSR)
  • 2nd Prize: Leslie Parnas (USA) and Valentin Feygin (USSR)
  • 3rd Prize: Natalia Gutman (USSR) and Mikhail Khomitser (USSR)

1966

  • 1st Prize: Karine Georgian (USSR)
  • 2nd Prize: Stephen Kates (USA) and Arto Noras (Finland)
  • 3rd Prize: Kenichiro Yasuda (Japan) and Eleonora Testelets (USSR)

1970

  • 1st Prize: David Geringas (USSR)
  • 2nd Prize: Victoria Yagling (USSR)
  • 3rd Prize: Ko Iwasaki (Japan)

1974

  • 1st Prize: Boris Pergamenschikov (USSR)
  • 2nd Prize: Ivan Monighetti (USSR)
  • 3rd Prize: Hirofumi Kanno (Japan)

1978

  • 1st Prize: Nathaniel Rosen (USA)
  • 2nd Prize: Mari Fudzivara (Japan) and Daniel Veis (Czechoslovakia)
  • 3rd Prize: Alexander Kniazev (USSR) and Alexander Rudin (USSR)

1982

  • 1st Prize: Antonio Meneses (Brazil)
  • 2nd Prize: Alexander Rudin (USSR)
  • 3rd Prize: Georg Faust (Germany)

1986

  • 1st Prize: Mario Brunello (Italy) and Kirill Rodin (USSR)
  • 2nd Prize: Suren Bagratuni (USSR) and Martti Rousi (Finland)
  • 3rd Prize: Sara Sant'Ambrogio (USA) and John Sharp (USA)

1990

  • 1st Prize: Gustav Rivinius (Germany)
  • 2nd Prize: Françoise Groben (Luxemburg) and Alexander Kniazev (USSR)
  • 3rd Prize: Bion Tsang (USA) and Tim Hugh (UK)

1994

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Not awarded
  • 3rd Prize: Not awarded

1998

  • 1st Prize: Denis Shapovalov (Russia)
  • 2nd Prize: Liwei Qin (Australia)
  • 3rd Prize: Boris Andrianov (Russia)

2002

  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Johannes Moser (Germany)
  • 3rd Prize: Claudius Popp (Germany) and Alexander Chaushian (Armenia)

2007

  • 1st Prize: Sergey Antonov (Russia)
  • 2nd Prize: Alexander Buzlov (Russia)
  • 3rd Prize: István Várdai (Hungary)

2011

  • 1st Prize: Narek Hakhnazaryan (Russia)
  • 2nd Prize: Edgar Moreau (France)
  • 3rd Prize: Ivan Karizna (Bielorussia)

 

Voice

1966

  • Male:
  • 1st Prize: Vladimir Atlantov (USSR)
  • 2nd Prize: Nikolai Okhotnikov (USSR)
  • 3rd Prize: Simon Estes (USA) and Konstantin Lisovsky (USSR)
  • Female:
  • 1st Prize: Jane Marsh (USA)
  • 2nd Prize: Veronica Tyler (USA) and Evelina Stoytseva (Bulgaria)
  • 3rd Prize: Not awarded

1970

  • Male:
  • 1st Prize: Evgeny Nesterenko (USSR) and Nikolai Orgenich (USSR)
  • 2nd Prize: Vladislav Piavko (USSR) and Zurab Sotkilava (USSR)
  • 3rd Prize: Victor Trishin (USSR)
  • Female:
  • 1st Prize: Elena Obraztsova (USSR) and Tamara Sinyavskaya (USSR)
  • 2nd Prize: Not awarded
  • 3rd Prize: Evdokia Kolesnik (USSR)

1974

  • Male:
  • 1st Prize: Ivan Ponomarenko (USSR)
  • 2nd Prize: Kolos Kováts (Hungary)
  • 3rd Prize: Anatoly Ponomarenko (USSR) and Vladimir Malchenko (USSR)
  • Female:
  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Lyudmila Sergiyenko (USSR), Stefka Evstatieva (Bulgaria) and Sylvia Sass (Hungary)
  • 3rd Prize: Galina Kalinina (USSR) and Tatiana Erastova (USSR)

1978

  • Male:
  • 1st Prize: Not awarded
  • 2nd Prize: Valentin Pivovarov (USSR) and Nikita Storojev (USSR)
  • 3rd Prize: Yuri Statnik (USSR)
  • Female:
  • 1st Prize: Lyudmila Shemchuk (USSR)
  • 2nd Prize: Lyudmila Nam (USSR)
  • 3rd Prize: Ewa Podleś (Poland) and Mariana Ciaromila (Romania)

1982

  • Male:
  • 1st Prize: Paata Burchuladze (USSR)
  • 2nd Prize: Gegam Grigorian (USSR)
  • 3rd Prize: Vladimir Chernov (USSR)
  • Female:
  • 1st Prize: Lidiya Zabilyasta (USSR)
  • 2nd Prize: Khuraman Gasimova (USSR)
  • 3rd Prize: Dolora Zajick (USA)

1986

  • Male:
  • 1st Prize: Alexander Morozov (USSR) and Grigory Gritsyuk (USSR)
  • 2nd Prize: Barseg Tumanyan (USSR)
  • 3rd Prize: Sergei Martynov (USSR)
  • Female:
  • 1st Prize: Natalia Erasova (USSR)
  • 2nd Prize: Barbara Kilduff (Japan) and Ana Felicia Filip (Romania)
  • 3rd Prize: Maria Guleghina (USSR)

1990

  • Male:
  • 1st Prize: Hans Choi (USA)
  • 2nd Prize: Boris Statsenko (USSR)
  • 3rd Prize: Oleg Kulko (USSR) and Wojciech Drabowicz (Poland)
  • Female:
  • 1st Prize: Deborah Voigt (USA)
  • 2nd Prize: Marina Shaguch (USSR)
  • 3rd Prize: Emilia Oprea (Romania) and Maria Khokhlogorskaya (USSR)

1994

  • Male:
  • 1st Prize: Chen-Ye Yuan (China)
  • 2nd Prize: Not awarded
  • 3rd Prize: Mikhail Davydov (Russia) and Ho Gwan Su (China)
  • Female:
  • Grand Prix Winner: Hibla Gerzmava (Georgia)
  • 1st Prize: Marina Lapina (Russia)
  • 2nd Prize: Laura Claycomb (USA) and Tatiana Zakharchu (Ukraine)
  • 3rd Prize: Irina Gelahova (Russia)

1998

  • Male:
  • 1st Prize: Besik Gabitashvili (Georgia)
  • 2nd Prize: Evgeny Nikitin (Russia)
  • 3rd Prize: Alexander Kisselev (Russia)
  • Female:
  • 1st Prize: Mieko Sato (Japan)
  • 2nd Prize: Elena Manistina (Russia)
  • 3rd Prize: Maira Mukhamed (Kazakhstan)

2002

  • Male:
  • 1st Prize: Mikhail Kazakov (Russia)
  • 2nd Prize: Andrej Dunaev (Russia)
  • 3rd Prize: Kim Don Seub (Korea)
  • Female:
  • 1st Prize: Aitalina Afanasieva-Adamova (Russia)
  • 2nd Prize: U Bisia (China)
  • 3rd Prize: Anna Samuil (Russia)

2007

  • Male:
  • 1st Prize: Alexander Tsymbalyuk (Ukraine)
  • 2nd Prize: Dmitry Belosselskiy (Russia)
  • 3rd Prize: Maxim Paster (Ukraine)
  • Female:
  • 1st Prize: Albina Shagimuratova (Russia)
  • 2nd Prize: Olesya Petrova (Russia)
  • 3rd Prize: Marika Gulordava (Georgia)

2011

  • Male:
  • 1st Prize: Jongmin Park (South Korea)
  • 2nd Prize: Enkhbatyn Amartüvshin (Mongolia)
  • 3rd Prize: Not awarded
  • Female:
  • 1st Prize: Sunyoung Seo (South Korea)
  • 2nd Prize: Not awarded
  • 3rd Prize: Elena Guseva (Russia)

TCHAIKOVSKY COMPETITION & MORE…

Subscribe to our newsletter and receive medici.tv's hottest news from the world of classical music!